Serie
Szkodliwe substancje występujące w popularnych kosmetykach
Szkodliwe substancje występujące w popularnych kosmetykach

W drogeriach znajdziemy szereg różnorodnych kosmetyków o wszechstronnym działaniu. Kiedy jednak zaczynamy dokładnie analizować skład tych produktów, okazuje się, że zdecydowana większość zastosowanych substancji jest sztuczna, została opracowana w laboratoriach w celu uzyskania pożądanych właściwości preparatu, takich jak np. przyjemniejsza konsystencja, zdolność do wytwarzania piany, lepsze przenikanie w głąb skóry itd. Niestety pociąga to pewne konsekwencje, które bardzo szybko odczuwamy na własnej skórze, a nawet zdrowiu, ponieważ chemiczne substancje nie są dla nas obojętne.

Alternatywą dla produktów “wypełnionych chemią” są kosmetyki naturalne - bezpieczne, skuteczne i przyjemne w codziennym użytkowaniu.

Przegląd najczęściej występujących szkodliwych substancji w kosmetykach

  • Parabeny. Występują w bardzo wielu kosmetykach powszechnie oferowanych w sklepach. Są popularnymi konserwantami syntetycznymi. To właśnie one przyczyniają się do większości reakcji alergicznych. Najnowsze badania wskazują na to, że parabeny mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Bardzo szybko przenikają przez skórę, a długotrwałe stosowanie kosmetyków z parabenami może przyczynić się do uwrażliwienia skóry na działanie czynników zewnętrznych. Nie zaleca się stosowanie preparatów z tymi substancjami przez kobiety w ciąży i w czasie laktacji. Do najczęstszych parabenów zaliczamy m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben.
  • Oleje silikonowe. Dodawane są do różnych kosmetyków, takich jak balsamy, szampony i odżywki do włosów, ponieważ dzięki nim preparat szybciej się rozprowadza i zapewnia szybko odczuwalne efekty (np. miękka skóra, delikatne włosy itd.). Chociaż ich szkodliwość nie została jeszcze do końca zbadana, to jednak stanowią dla nas substancję obcą, której organizm nie potrafi wydalić. Nie wykazują też żadnych właściwości odżywczych. Do najważniejszych olejów silikonowych zaliczamy m.in. Dimethicone, Dimethiconol Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl methicone copolyol.
  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Sprawia, że kosmetyki myjące, takie jak żele pod prysznic, mydła, szampony, pianki do twarzy itp., przyjemnie się pienią i dobrze rozprowadzają. Niestety jest szkodliwy dla warstwy lipidowej skóry, przez co może ją przesuszać, a nawet podrażniać. Niekorzystnie wpływa też na procesy wydzielania potu i łoju. Uszkadza mieszki włosowe (włosy mogą stawać się osłabione, a nawet wypadać). Długotrwałe stosowanie tego składnika może doprowadzić nawet do świądu, wyprysków czy egzemy. Po wniknięciu do skóry odkłada się w tkankach.
  • SLES (Sodium Laureth Sulfate). To składnik nieco mniej szkodliwy niż SLS, ale nadal niekorzystnie wpływający na skórę. Może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia naskórka. Powstaje w procesach chemicznych.
  • Glikole polietylenowe (PEG, PPG, PEG) i glikole polipropylenowe (PPG). To również sztucznie wyprodukowane środki chemiczne, które sprawiają, że kosmetyki mają przyjemniejszą konsystencję. Niestety nie są obojętne dla skóry, gdyż uszkadzają barierę lipidową. Obecne badania wskazują też, że mogą być uznane za substancje potencjalnie rakotwórcze, gdyż uszkadzają genetyczną strukturę komórek.
  • Aluminium (Aluminum Chlorohydrate). To niebezpieczny składnik, który niestety występuje w zdecydowanej większości różnorodnych dezodorantów. Jego działanie wynika ze zdolności zamykania porów skóry, przez co skutecznie hamuje proces pocenia. Niestety aluminium odkłada się w tkankach, niekorzystnie wpływa na układ immunologiczny, a nawet może uszkadzać inne układy.

Naturalne kosmetyki - recepta na piękno

Przedstawione powyżej przykłady to tylko niewielka część wielu szkodliwych substancji, które mogą występować w popularnie stosowanych kosmetykach. Czy można się przed nimi ustrzec? Niestety jest to trudne, ponieważ tego rodzaju środki myjące i pielęgnacyjne dostępne są nie tylko w dużych supermarketach, ale również w wyspecjalizowanych sklepach kosmetycznych czy nawet aptekach. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnych kosmetyków, które są pozbawione chemicznych składników, a stworzone zostały wyłącznie z tego, co oferuje nam natura. Zapewniają więc bezpieczeństwo, a jednocześnie skuteczność działania. Wykazują właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Opierają się na takich składnikach jak m.in. wyciągi z ziół leczniczych, olejków eterycznych, drobin minerałów itd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl